اقامتگاه‌هایی سازگار با محیط زیست در بارسلون


۴ انتخاب هوشمندانه برای اقامت در بارسلونا

بارسلونا یکی از پربازدیدترین شهرهای دنیاست، که احتمالاً در لیست سفر شما هم قرار دارد. اما این همه توجه پیامدهایی را هم در پی داشته است. از آنجایی که این پایتخت کاتالان ها (۱.۶ میلیون نفر جمعیت) هر ساله میزبان توریست های بی شماری است (سالیانه ۲۷۷ میلیون نفر) ، گرفتار مشکلات محیط زیستی زیادی است. اما خوشبختانه راه هایی وجود دارد که یک سفر سازگار با محیط زیست به این شهر داشته باشید.

خبر خوب برای مسافرانی که مسوولانه سفر می کنند این است که شورای شهر سرمایه گذاری خود را در بخش سیستم حمل نقل سازگار با محیط زیست همراه با تمرکز بر روی پایداری رستوران ها و امکانات اقامتی، افزایش داده است. در ادامه به شما می گوییم چطور می شود احساس بهتری داشت وقتی داریم از غذاهای مختلف و معماری گوتیک لذت می بریم و هم زمان به جایگاه بارسلونا به عنوان اولین شهر جهان که گواهینامه بیوسفر را دریافت کرده است و یکی از مقاصد گردشگری متعهد به توریسم پایدار است، احترام بگذاریم.
gettyrf

با هر بودجه ای که داشته باشید، در اینجا اقامت گاه‌های شیک و در حین حال سازگار با محیط زیست فراوانی برای شما وجود دارد.

ریسورت ماس سالاگروس (Mas Salagros ) که از سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرده است، در فاصله ۲۰ دقیقه ای خارج از بارسلونا، در والرومانس (Vallromanes) قرار دارد و یک محیط آرامش بخش دور از شلوغی های شهر است. این ریزورت ۵۵ ستاره، اولین ریزورت اسپانیا است که دارای گواهینامه بیو هتل های اروپایی است. این محل دارای حمام سنتی، باغ سبزیجات ارگانیک که از سال است و حیوانات اهلی از جمله گاو، مرغ و خوک در آن نگهداری  می شود. هر روز لبنیات تازه برای استفاده در رستوران ها نیز در همین جا تولید می شود.

اقامت گاه ۵ ستاره ملیا (Meliã Barcelona Sarrià ) در منطقه تجاری بارسلونا قرار دارد و مورد توجه مسافرانی است که برای تجارت به این شهر سفر می کنند. در اینجا یک تریای مخصوص سرو انواع پنیر وجود دارد و در سال ۲۰۰۹۹ گواهینامه بیوسفر هتل را دریافت کرده است.

park-guell

هاستل ایناوت بارسلونا (Inout Hostel Barcelona )، یک هاستل غیرانتفاعی است که از انرژی پاک استفاده می کند. آب گرم و سیستم گرمایشی این هاستل از دیگ بخار زیست توده (Biomass) تامین می شود. این هاستل در پارک دی کولسلورا () قرار دارد که با مترو با مرکز شهر تنها ۱۵ دقیقه فاصله دارد، در حالی که مثل یک مخفی گاه کوهستانی آرام و ساکت است. علاوه بر رستوران ۲۴ ساعته ای که فعال است، چشم انداز زیبایی به کوه مونته دل تیبیدابو (Monte del Tibidabo) دارد. طراحی داخلی قدیمی است و با استفاده از مبلمان بازیافتی صورت گرفته است و تنها هتلی در اروپا است که ۹۹ درصد کارمندان آن نوعی ناتوانی ذهنی دارند. تجربه های جالبی در اینجا خواهید داشت، که از جمله آنها تهیه مواد غذایی از بازار مرکات (Mercat de la Boqueria) برای پختن غذا در آشپزخانه به صورت گروهی است. دسترسی راحت برای افرادی که از ویلچیر استفاده می کنند نیز از جمله ویژگی های این هتل است.

هاستل هایتک تونتی تو(twentytú Hi-Tech Hostel ) به دلیل امکاناتی مثل سیستم کم مصرف نورپردازی و دوش هایی که در حفظ آب موثرند، در سال ۲۰۱۵ گواهینامه سازگاری با محیط زیست دریافت کرد. در میان انواع فعالیت های مسوولانه اجتماعی که این هاستل انجام می دهد، رقابت هایی را بین دانشجویان مدرسه طراحی BAU برای طراحی اتاق خواب ها برگزار می کند. در حالیکه نمای اتاق خواب ها صنعتی است، چشم انداز وسیع تراس پشت بام از برج آگبار( Torre Agbar) ، مثل پائلایی که هر جمعه روی تراس سرو می شود، بسیار عالی است.


اقامتگاه‌هایی سازگار با محیط زیست در بارسلون
اقامتگاه‌هایی سازگار با محیط زیست در بارسلون

یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا

 

چگونه سفری سازگار با محیط زیست به بارسلونا داشته باشیم؟

بارسلونا یکی از پربازدیدترین شهرهای دنیاست، که احتمالاً در لیست سفر  شما هم قرار دارد. اما این همه توجه پیامدهایی را هم در پی داشته است. از آنجایی که این پایتخت کاتالان ها (۱.۶ میلیون نفر جمعیت) هر ساله میزبان توریست های بی شماری است (سالیانه ۲۷۷ میلیون نفر) ، گرفتار مشکلات محیط زیستی زیادی است. اما خوشبختانه راه هایی وجود دارد که یک سفر سازگار با محیط زیست به این شهر داشته باشید.

خبر خوب برای مسافرانی که مسوولانه سفر می کنند این است که شورای شهر سرمایه گذاری خود را در بخش سیستم حمل نقل سازگار با محیط زیست همراه با تمرکز بر روی پایداری رستوران ها و امکانات اقامتی، افزایش داده است. در ادامه به شما می گوییم چطور می شود احساس بهتری داشت وقتی داریم از غذاهای مختلف و معماری گوتیک لذت می بریم و هم زمان به جایگاه بارسلونا به عنوان اولین شهر جهان که گواهینامه بیوسفر را دریافت کرده است و یکی از مقاصد گردشگری متعهد به توریسم پایدار است، احترام بگذاریم.
A plate of seafood tapas at Quimet i Quimet, Barri Goti

 غذاخوردن پایدار

توریست ها برای خوردن تاپاس بارسلونا به این شهر می آیند اما اگر شما ترجیح می دهید که با کسانی که گوجه فرنگی های غذای شما را تولید می کنند آشنا شوید و یا دوست دارید بدانید غذاها چطور و چگونه تهیه شده اند تا به میز شما برسند، جاهای زیادی وجود دارند. برای این کار می توانید به رستوران های «غذای آرام» که مواد اولیه شان را مستقیما از تولیدکنندگان محلی تهیه می کنند (تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری) و فقط از مواد غذایی فصلی استفاده می کنند، مراجعه کنید.

رستوران فلکس و کاله ( Flax &Kale ) که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است یکی از رستوران هایی است که از روش flexitarian پیروی می کند که در آن ۸۰ در صد منو گیاهی است و ۲۰ درصد آن ماهی روغنی است. این محل تنها رستورانی در بارسلوناست که آبمیوه های cold-pressed سرو می کند. منوی غذاهای گیاهی و مخصوص گیاه خواران هم وجود دارد که نه تنها سالم و خوش طعم هستند بلکه بسیار خوب هم سرو می شوند. برای شروع می توانید لازانیای خام گیاه خواران را میل کنید.

اگر اغلب چشم تان دنبال باقی مانده غذایی است که نتوانستید بخورید، سری به رستوران سومون (Summum Restaurant & Bar ) در هتل ۴ ستارهآلیمارا بزنید. این رستوران نه تنها بهترین غذاهای کاتالانی را سرو می کند، بلکه در پروژه بانک غذا و یونیسف هم مشارکت می کند. در این پروژه باقی  مانده غذاها را بسته بندی کرده و به مسوولین پروژه غذای مشترک بارسلونا می دهند تا از این طریق به کاهش دور ریز غذاها و فقر کمک کنند. هتل به دانشجویان هتلداری هم آموزش می دهد.

فست وینیک (Fastvinic) یک کافه تریا است که ساندویچ سرو می کند و از اصول پایداری هم حمایت می کند. اگر دنبال یک فست فود کاتالانی می  گردید که  ازاصول «غذای آرام» پیروی می کند ، اگر یک نوشیدنی خوشمزه می خواهید و اگر می خواهید باقی مانده های غذای شما تبدیل به کمپوست شود و بازیافت شود، در حالی که زیر نور ال ای دی های کم مصرف نشسته اید، اینجا همان جایی است که باید باشید.

La Boqueria market.

گزینه های حمل و نقل هوشمند

بارسلونا یکی از بهترین مکان های برای پیاده روی به خصوص در پیاده روی عریض آو دیاگونال است که در آن می توانید از دیدن معماری گائودی لذت ببرید ( مانند La Sagrada Familia و Bellesguardd). اگر می خواهید مکان های بیشتر را ببینید و نیاز دارید سریع تر حرکت کنید می توانید از وسایل نقلیه ای که کمتر آلودگی ایجاد می کنند، استفاده کنید.

 سگ وی (segway) – اگر قبلاً سگ وی ندیده باشید، برای دقایقی مضحک به نظر می رسد اما باید بگویم به آن علاقه مند می شوید و هیچ کربنی هم  تولید نمی کند. تورهای سگ وی بارسلونا، گشت های جالبی را در بخش های دارای معماری گوتیک شهر و سواحل بارسلونا و بندر المپیک برگزار می کنند. یک گزینه دیگر تورهای ۳ ساعته غذاخوری است که با سگ وی برگزار می شود.

دوچرخه های برقی–  بارسلونا با مسیرهای دوچرخه سواری گسترده ای که دارد، یکی از مطلوب ترین مکان ها برای دوچرخه سواران است. افراد باهوش مجموعه اجاره دوچرخه های الکتریکی بارسلونا  (e-bikerent Barcelona) نه تنها چرخ های برقی ارائه می کنند بلکه تورهای عمومی برای بازدید از پایدارترین ساختمان های شهر را هم ترتیب می دهند. تمرکز این تورها بر روی مناطقی خارج از مرکز شلوغ شهر است.

تاکسی های هیبریدی– خیلی وقت ها برای جابه جایی به خصوص در هوای بد مجبور به استفاده از تاکسی هستیم، بهترین گزینه در این مواقع استفاده از تاکسی های هیبریدی است که آلودگی کمتری ایجاد می کنند. ۲۷ درصد تاکسی های بارسلونا هیبریدی هستند و تاکسی اکولوژیک (Taxi Ecòlogic) به خاطر آلودگی کم موفق به دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱(مدیریت محیط زیستی) شده است. این تاکسی ها مجهز به وای فای و انواع شارژهای مختلف برای گوشی های هوشمند هستند.


یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا
یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا

خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی


از خانه اپرای بارسلونا بیشتر بدانید

لیسیو واقع در بارسلونا، خانه اوپرای این شهر است و تئاتر بزرگ لیسیو نیز نامیده می‌شود. این مکان در لا رامبلا (La Rambla) در بارسلون واقع است، چند قرن عمر دارد و زمان افتتاحیه آن، ۴ آوریل ۱۸۹۷ بوده است. در سال ۱۸۳۷، سازمان فرهنگی مونتسیون  در بارسلونا تأسیس شد و این سرآغاز همه چیز بود. هدف این مؤسسه، ترویج تحصیلات موسیقی در شهر بارسلون و سازماندهی به برنامه‌های اپرا بود که توسط دانشجویان اجرا می‌شد. با صدف شریعتی همراه باشید تا با هم سری به این جاذبه ی دیدنی اسپانیا بزنیم.
نمایی از خانه اپرا در بارسلونا

یک سالن تئاتر هم با نام تئاترو د مونتسیون (Teatro de Montesión) ساخته شد و برنامه‌های اپرا در آن اجرا می‌شد. اولین اجرای اپرا، آهنگ نورما (Norma) از ویسنزو بلینی (Vicenzo Bellini) بود که در روز سوم فوریه ۱۸۳۸ اجرا شد. سرمایه‌گذاری برای ساختمان لیسیو در بارسلونا توسط سهامداران خصوصی صورت گرفت و همین امر موجب شد تا این خانه اپرا، نسبت به سایرین کمی عجیب‌تر به نظر برسد؛ چرا که از لحاظ تاریخی، چنین مکان‌هایی عمدتاً توسط خاندان‌های سلطنتی بنا می‌شدند.
در معماری این بنا، هیچ تزئین سلطنتی دیده نمی‌شود. هنگامی که لیسیو به روی عموم مردم باز شد، در واقع بزرگ ترین خانه اپرا در اروپا با ۳۵۰۰ صندلی بود. این ساختمان در سال ۱۸۶۱، در آتش سوخت و سپس مورد بازسازی قرار گرفت تا اینکه برای دومین بار و در سال ۱۸۶۲ با اجرای آهنگ پوریتانی (puritani) از بلینی، درهای خود را به سوی همگان گشود. اما از ساختمان قدیمی، فقط سالن ورودی و تالار آیینه باقی ماندند.
لیسیو در طول عمر خود، از بلایای زیادی جان سالم به در برده است. دیگر حادثه، انفجاری بود که در سال ۱۸۹۳ رخ داد. در واقع یک شورشی با نام سانتیاگو سالوادور (Santiago Salvador) دو بمب را به داخل این مکان پرتاب کرد. با اینکه تنها یکی از این بمب‌ها منفجر شد، اما بیست نفر را به کشتن داد و تعداد بیشتری را هم زخمی کرد.

 

خانه اپرا بارسلونا

از سال ۱۹۴۰ تا دهه ۶۰ میلادی و پس از جنگ‌های داخلی اسپانیا، لیسیو دوران‌های رونق و رکود زیادی را به خود دیده که متأثر از اوضاع و شرایط سیاسی اسپانیا و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی این کشور بوده است. از دهه ۶۰ تا ۸۰ میلادی لیسیو اوضاع مساعدی نداشت؛ اما در سال ۱۹۸۵ کنسرسیومی با کمک دولت مرکزی و نیز دولت کاتالونیا تشکیل شد و اصلاحاتی صورت گرفت تا لیسیو دوباره بتواند به جذب مخاطب بپردازد.
این سالن تئاتر در سال ۱۹۹۴ دوباره طعمه آتش شد و مورد بازسازی قرار گرفت. این مکان هنری مطابق همان طرح قدیمی بازسازی شد، البته به استثنای نقاشی‌های سقفی که با آثار هنری جدید پره خائومه (Perejaume) و همچنین فناوری نوین در خصوص صحنه جایگزین شدند.
این مکان جدید شکل قدیمی نعل اسبی خود را حفظ کرده بود؛ اما امکانات فنی، اداری و نیز تحصیلی آن تا حد زیادی بهبود یافت. سالن تمرین جدید و یک اتاق اپرا و یک سالن اجرای کوچک و فضای بیشتری برای مخاطبان، همگی از امکانات جدید این ساختمان به شمار می‌رفتند.

 

لیسیوی امروزی

لیسیو، خانه اپرا در بارسلون است و هر سال به تولید آثار هنری می‌پردازد. این مکان دارای یک ارکستر دائمی و یک گروه کر است همچنین چند خواننده نیز دارد. این سالن، افتخار بیشترین عناوین اجرا شده در جهان را دارد. باید گفت معروف ترین شرکت‌های موسیقی نیز در این تالار به اجرای برنامه‌های هنری می‌پردازند.

Liceu

بازدید از لیسیو در بارسلون

اگر شما طرفدار اپرا نیستید، نگران نباشید چرا که دیدن فضای داخلی لیسیو تنها برای عاشقان اپرا فراهم نشده است. می‌توانید از طریق El Liceu و با رفتن به وبسایت آن از یک تور مجازی برخوردار شوید. لیسیو یک سالن عالی هم دارد که نباید دیدن آن را از دست داد. یک تالار آیینه هم در آنجا وجود  دارد از معروف‌ترین بخش‌های این ساختمان است. با استفاده از تورهایی که برگزار می‌شوند، می‌توان در داخل این ساختمان به گشت و گذار پرداخت و از قسمت‌های مختلف آن دیدن کرد؛ از جمله سرسرا، تالار سخنرانی، تالار آیینه و محفل لیسیو (Circulo del Liceo). چند تور مختلف در این زمینه برگزار  می‌شوند: تور اصلی و کلی که در بالا توضیح داده شد؛ که شامل سرسرا، سالن سخنرانی و تالار آیینه است. یک تور ویژه هم وجود دارد که به قسمت‌های پشت صحنه دسترسی دارد و می‌توان فضاهای خصوصی و پنهانی لیسیو را هم کشف کرد!

Barcelona TeatredelLiceu


خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی
خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی

این ۵ جاذبه را در بارسلونا رایگان ببینید

)

جاذبه های رایگان بارسلونا

بارسلونا جذابیت‌های زیادی دارد و از گائودی Gaudí)) گرفته تا پیکاسو Picasso))، جشن‌های خیابانی، فیلم‌هایی که در فضای باز نمایش داده می‌شوند و… از جمله آنها هستند. باصدف شریعتی همراه باشید تا بهترین جاذبه‌های گردشگری این شهر را به شما معرفی کنیم، جاذبه های که می توانید رایگان از آنها  بازدید کنید.
معماری مدرن

بارسلونا، مهد مدرنیسم کاتالان (Catalan) اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است و نمودهای معماری مدرن در سراسر این شهر دیده می‌شود. نماینده اصلی این سبک معماری آنتونی گودی است که پارک گوئل (Park Güell) را به عنوان جواهری در شهر مدرن بارسلونا طراحی کرده است. به تازگی هزینه ورودی ۷ یورویی برای این پارک در نظر گرفته شده است، اما، توریست‌ها می‌توانند برخی از شاهکارهای معماری از جمله خانه‌ی جادویی و شگفت انگیز کاسا باتیو (Casa Batlló) و ساختمان لا پدررا (La Pedrera) را از بیرون ببینند. نمونه‌های تمام و کمال مدرنیسم را نه تنها در آثار گودی بلکه در بناهایی که دیگر معمارهای اسپانیایی ساخته‌اند می‌توان دید. مثلاً لوئیس دومنچی مانتارا (LluísDomènechiMontaner) که طراح قصر موسیقی کاتالان (Palau de la MúsicaCatalana) است و جوزف پوییگی کادافلچ JosepPuigiCadafalch)) از جمله این هنرمندان هستند.

Barcelona

نمایش در فضای باز

یکی از جذابیت‌های بارسلونا نمایش‌هایی است که در فضای باز ارائه می‌شود و دیدن آنها برای همه رایگان است. از جمله این مکان‌ها برای نمایش می‌توان به کارمل بانکرز (Carmel Bunkers) در قسمت بالایی سالن تورو دی لا راویرا (Turó de la Rovira) اشاره کرد. آنها به عنوان پناهگاه‌های ضد هوایی در طول جنگ داخلی اسپانیا در سال ۱۹۳۷ ساخته شدند و پس از آن خرابه‌های آنها تبدیل به کلبه‌هایی شد که بعدها برای بازی‌های المپیک در سال ۱۹۹۲ به کلی برچیده شدند. به این ترتیب، بخشی از آثار باستانی این شهر حذف شد، امّا، در حال حاضر در یک فضای باز در این محل نمایش‌های پاناروما به صورت رایگان اجرا می‌شود.
کارترا د لس آیگوس (Carretera de les Aigües) یک دنباله ۱۰ کیلومتری در کنار کوه تیبیدابو (Tibidabo) که در لبه شمال غربی بارسلونا واقع شده است، می‌باشد. اواخر هفته در این منطقه شمار زیادی از دونده‌ها، دوچرخه ‌سواران و دیگر افراد دیده می‌شوند  و به این ترتیب، منظره‌ای زیبا و تماشایی به وجود می‌آید. از سویی دیگر، دسترسی به پارک طبیعی سرا د کالسرولا (Serra de Collserola)  نیز آسان است

 

Outdoor film screenings and gigs

بعد از ظهر یکشنبه‌ها در موزه

ورود به برخی از بهترین موزه‌های بارسلونا در روزهای یکشنبه بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر رایگان است و البته بازدید از موزه پیکاسو (Picasso Museum) باید جزو اولویت‌های توریست‌ها باشد. موزه تاریخ بارسلونا نیز از دیگر مکان‌هایی است که باید علاقه مندان به تاریخ به آن سر بزنند. به ویژه اگر قصد دارید که خرابه‌های رومی را ببینید، نتایج ۴ هزار متر حفاری باستان ‌شناسی را مشاهده کنید، نشانه‌های قرون وسطی را ببینید و بینشی درباره تاریخ جذاب کاتالونیا به دست آورید باید به این موزه سر بزنید.

CCCB  برای نمایشگاه‌های نوآورانه معاصر مناسب است و یک مرکز فرهنگی تازه متولد شده‌ (Born Cultural Centre)  به شمار می‌رود. این اثر، یک بازار قرن نوزدهمی است که ساختار بسیار قوی آن خرابه‌های قرن هجدهمی قبل از تخریب در سال ۱۷۱۴ هستند. همچنین، موزه ملی هنر کاتالونیا(National Museum of Art of Catalonia)  که مربوط به هنر قرون وسطی و مدرن است نیز در روزهای یکشنبه رایگان می‌باشد.

museums

محله گوتیک

قدم زدن در شهرهای قدیمی بارسلونا و به خصوص محله گوتیک که در کنار خیابان محبوب لارامبلا (La Rambla) واقع شده است، گزینه‌ای بسیار عالی برای درک زیبایی‌های بارسلونا است. هر گوشه‌ای از این شهر پر از تاریخ و نشانه‌های تاریخی است، از محله قدیمی یهودی مانند ال کال (el Call) گرفته تا کوچه‌های قرون وسطایی همه و همه خیابان‌ها، ساختمان‌ها و زیبایی‌هایی را برای عرضه دارند که دیدن آنها برای عموم آزاد است. در این شهر می‌توان آرشیوی از آثار تاریخی مانند ساختمان مذهب رومی آگوستوس  (Temple of Augustus) را یافت. میدان‌های پادشاه  (Plaça del Rei) و   پلاسا سنت فلیپ نری (PlaçaSantFelipNeri) را نباید از دست داد. در این منطقه سکوت فراموش نشدنی‌ را توریست‌ها تجربه می‌کنند و فواره سمبلیک و کلیسای آن بر جذابیتش افزوده است. همچنین در این میدان‌ها دیواره‌هایی دیده می‌شود که آثار بمباران‌های سنگین جنگ داخلی اسپانیا را بر خود دارند.

Gothic quarter

سواحل شهر بارسلونا

سواحل شهر بارسلونا در تابستان، یکی از آرام بخش‌ترین مکان‌های این شهر به شمار می‌روند و مردم محلی ترجیح می‌دهند که برای تفریح به استراحت ‌گاه‌هایی مانند سیتگس (Sitges) که در فاصله اندکی از این شهر واقع شده و یا به شمال این شهر و سواحل براوا (Costa Brava) بروند. با این حال، سواحل شهر بارسلونا خیلی به این شهر نزدیک نیستند و شاید اگر وقت کافی نداشته باشید، برایتان گزینه مناسبی نباشد. سواحل محبوب  بارسلوتا (Barceloneta) و سانت سباستیا (SantSebastià) پذیرای ترکیبی از مردم محلی و توریست‌ها است و تمامی این افراد در کنار محله قدیمی ماهیگیرها از زیبایی‌های این مناطق لذت می‌برند.  همچنین در این سواحل مکان‌های تفریحی دیگر مانند کافه‌ها نیز یافت می‌شوند. در طرف دیگر نیز بندر المپیک واقع شده است که کمی ساکت‌تر است و در نزدیکی مار بلا ((Mar Bella قرار دارد.

City beaches

این ۵ جاذبه را در بارسلونا رایگان ببینید
این ۵ جاذبه را در بارسلونا رایگان ببینید

خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی

 

از خانه اپرای بارسلونا بیشتر بدانید

لیسیو واقع در بارسلونا، خانه اوپرای این شهر است و تئاتر بزرگ لیسیو نیز نامیده می‌شود. این مکان در لا رامبلا (La Rambla) در بارسلون واقع است، چند قرن عمر دارد و زمان افتتاحیه آن، ۴ آوریل ۱۸۹۷ بوده است. در سال ۱۸۳۷، سازمان فرهنگی مونتسیون  در بارسلونا تأسیس شد و این سرآغاز همه چیز بود. هدف این مؤسسه، ترویج تحصیلات موسیقی در شهر بارسلون و سازماندهی به برنامه‌های اپرا بود که توسط دانشجویان اجرا می‌شد. با صدف شریعتی همراه باشید تا با هم سری به این جاذبه ی دیدنی اسپانیا بزنیم.
نمایی از خانه اپرا در بارسلونا

یک سالن تئاتر هم با نام تئاترو د مونتسیون (Teatro de Montesión) ساخته شد و برنامه‌های اپرا در آن اجرا می‌شد. اولین اجرای اپرا، آهنگ نورما (Norma) از ویسنزو بلینی (Vicenzo Bellini) بود که در روز سوم فوریه ۱۸۳۸ اجرا شد. سرمایه‌گذاری برای ساختمان لیسیو در بارسلونا توسط سهامداران خصوصی صورت گرفت و همین امر موجب شد تا این خانه اپرا، نسبت به سایرین کمی عجیب‌تر به نظر برسد؛ چرا که از لحاظ تاریخی، چنین مکان‌هایی عمدتاً توسط خاندان‌های سلطنتی بنا می‌شدند.
در معماری این بنا، هیچ تزئین سلطنتی دیده نمی‌شود. هنگامی که لیسیو به روی عموم مردم باز شد، در واقع بزرگ ترین خانه اپرا در اروپا با ۳۵۰۰ صندلی بود. این ساختمان در سال ۱۸۶۱، در آتش سوخت و سپس مورد بازسازی قرار گرفت تا اینکه برای دومین بار و در سال ۱۸۶۲ با اجرای آهنگ پوریتانی (puritani) از بلینی، درهای خود را به سوی همگان گشود. اما از ساختمان قدیمی، فقط سالن ورودی و تالار آیینه باقی ماندند.
لیسیو در طول عمر خود، از بلایای زیادی جان سالم به در برده است. دیگر حادثه، انفجاری بود که در سال ۱۸۹۳ رخ داد. در واقع یک شورشی با نام سانتیاگو سالوادور (Santiago Salvador) دو بمب را به داخل این مکان پرتاب کرد. با اینکه تنها یکی از این بمب‌ها منفجر شد، اما بیست نفر را به کشتن داد و تعداد بیشتری را هم زخمی کرد.

 

خانه اپرا بارسلونا

از سال ۱۹۴۰ تا دهه ۶۰ میلادی و پس از جنگ‌های داخلی اسپانیا، لیسیو دوران‌های رونق و رکود زیادی را به خود دیده که متأثر از اوضاع و شرایط سیاسی اسپانیا و همچنین فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی این کشور بوده است. از دهه ۶۰ تا ۸۰ میلادی لیسیو اوضاع مساعدی نداشت؛ اما در سال ۱۹۸۵ کنسرسیومی با کمک دولت مرکزی و نیز دولت کاتالونیا تشکیل شد و اصلاحاتی صورت گرفت تا لیسیو دوباره بتواند به جذب مخاطب بپردازد.
این سالن تئاتر در سال ۱۹۹۴ دوباره طعمه آتش شد و مورد بازسازی قرار گرفت. این مکان هنری مطابق همان طرح قدیمی بازسازی شد، البته به استثنای نقاشی‌های سقفی که با آثار هنری جدید پره خائومه (Perejaume) و همچنین فناوری نوین در خصوص صحنه جایگزین شدند.
این مکان جدید شکل قدیمی نعل اسبی خود را حفظ کرده بود؛ اما امکانات فنی، اداری و نیز تحصیلی آن تا حد زیادی بهبود یافت. سالن تمرین جدید و یک اتاق اپرا و یک سالن اجرای کوچک و فضای بیشتری برای مخاطبان، همگی از امکانات جدید این ساختمان به شمار می‌رفتند.

 

لیسیوی امروزی

لیسیو، خانه اپرا در بارسلون است و هر سال به تولید آثار هنری می‌پردازد. این مکان دارای یک ارکستر دائمی و یک گروه کر است همچنین چند خواننده نیز دارد. این سالن، افتخار بیشترین عناوین اجرا شده در جهان را دارد. باید گفت معروف ترین شرکت‌های موسیقی نیز در این تالار به اجرای برنامه‌های هنری می‌پردازند.

Liceu

بازدید از لیسیو در بارسلون

اگر شما طرفدار اپرا نیستید، نگران نباشید چرا که دیدن فضای داخلی لیسیو تنها برای عاشقان اپرا فراهم نشده است. می‌توانید از طریق El Liceu و با رفتن به وبسایت آن از یک تور مجازی برخوردار شوید. لیسیو یک سالن عالی هم دارد که نباید دیدن آن را از دست داد. یک تالار آیینه هم در آنجا وجود  دارد از معروف‌ترین بخش‌های این ساختمان است. با استفاده از تورهایی که برگزار می‌شوند، می‌توان در داخل این ساختمان به گشت و گذار پرداخت و از قسمت‌های مختلف آن دیدن کرد؛ از جمله سرسرا، تالار سخنرانی، تالار آیینه و محفل لیسیو (Circulo del Liceo). چند تور مختلف در این زمینه برگزار  می‌شوند: تور اصلی و کلی که در بالا توضیح داده شد؛ که شامل سرسرا، سالن سخنرانی و تالار آیینه است. یک تور ویژه هم وجود دارد که به قسمت‌های پشت صحنه دسترسی دارد و می‌توان فضاهای خصوصی و پنهانی لیسیو را هم کشف کرد!

Barcelona TeatredelLiceu


خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی
خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی