نگاهی به فستیوال ها و جشن های باشکوه سیدنی


Buku-Music-Festival-2013-Review-(1)2

در طول سال، رویدادهای فرهنگی متنوعی از جمله جشن های ملی، جشنواره های موسیقی، مراسم سال نو و جشنواره های هنری در سیدنی برگزار می شوند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.
جشنواره سیدنی
بزرگترین رویداد فرهنگی سالانه استرالیاست که از سال ۱۹۷۷، هر سال در ژانویه به مدت سه هفته برگزار می شود. در این جشنواره بیش از هشتاد عنوان برنامه فرهنگی و هنری اجرا می شود و برپایی نمایشگاه های هنرهای معاصر و هنرهای تجسمی، اجرای موسیقی، رقص، نمایش و سیرک از برنامه های آن هستند.
جشنواره بیگ دی اوت
جشنواره موسیقی روز است که در سال ۱۹۹۲ در سیدنی آغاز به کار کرد و به تدریج در شهرهای دیگر نیز به اجرا درآمد. این مراسم در اواخر ژانویه برگزار می شود و در آن گروه های موسیقی پاپ و …. از سراسر دنیا جدیدترین آهنگ های خود را اجرا می کنند.
جشن سال نو چینی ها
با توجه به تعداد چینی های مقیم سیدنی، این جشن یکی از جشن های بزرگ شهر و هر سال در فوریه به مدت سه هفته برگزار می شود. گرداندن اژدهای معروف چینی در شهر، برپایی بازارهای سنتی چینی در محله چینی ها، مسابقات قایق سواری اژدها و …. از برنامه های این جشن سنتی هستند.
رویال ایسترشو
یا مراسم سلطنتی عید پاک، یکی از جشن های معروف سیدنی است که هر سال حدود دو هفته قبل از عید پاک برگزار می شود. این مراسم فرصت مناسبی برای رقابت بین ایالت های مختلف در ارائه و معرفی محصولات کشاورزی است، اما قسمت های جنبی و تفریحی آن نیز مانند مسابقه آشپزی، هنرهای دستی و عکاسی، برپایی بازار، قسمت های بازی و مسابقات کودکان و … طرفداران فراوانی دارد. سالانه حدود ۱،۰۰۰،۰۰۰ نفر در این جشنواره شرکت می کنند. ملکه ویکتوریا لقب سلطنتی را به این جشنواره داده است.
جشنواره فیلم فرانسوی
هر سال در مارس برگزار می شود و در آن، فیلم های جدید سینمای فرانسه به نمایش در می آیند. این جشنواره، بزرگترین جشنواره فیلم های خارجی در استرالیاست و علاوه بر سیدنی در چند شهر دیگر این کشور، مانند کانبرا و ملبورن نیز برگزار می شود.
فستیوال وی
فستیوال موسیقی است که از سال ۲۰۰۷ در سیدنی آغاز به کار کرد. این جشنواره در ماه های مارس و آوریل برگزار می شود و حامیان مالی آن شرکت مخابرتی ویرجین موبایل و شرکت هواپیمایی ویرجین بلو هستند.
جشنواره فیلم سیدنی
از سال ۱۹۵۴، هر سال به مدت دو هفته در جون برگزار می شود و یکی از قدیمی ترین جشنواره های فیلم دنیاست . در این جشنواره حدود ۲۰۰ فیلم از استرالیا و سایر کشور های جهان به رقابت می پردازند.
جشنواره دو سالانه سیدنی
جشنواره بین المللی هنرهای معاصر و بزرگترین و جذاب ترین جشنواره هنری استرالیاست که از سال ۱۹۷۳، هر دو سال یکبار در ماههای جون تا جولای برگزار می شود.
جشنواره فرینج سیدنی
در سپتامبر برگزار می شود و شامل نمایش فیلم، تئاتر، برنامه های ورزشی، شب شعر، نمایش کمدی و بخش های مربوط به کودکان است.
جشن مادربزرگ اسمیت
خانم ماریا آن اسمیت که بعدها به مادربزرگ معروف شد، در باغچه خانه خود در ایست وود، حومه ای در سیدنی، درخت سیبی را پرورش داد که سیب های سبز آن با نام سیب سبز مادربزرگ اسمیت، شهرت جهانی پیدا کردند. هر سال در اکتبر جشنی در بزرگداشت ماریا اسمیت، در این محل برپا می شود که با انواع تفریحات و مسابقات خانوادگی همراه است و شرکت کنندگان زیادی نیز دارد.
جشن سال نو
در شب سال نو، ۳۱ دسامبر هر سال، مراسم آتش بازی بزرگی در اطراف پل بندرگاه برپا می شود. این آتش بازی هر سال با موضوعی خاص انجام می شود و زیبایی آن ۱،۰۰۰،۰۰۰ بیننده را به خود جذب می کند. علاوه بر این، شبکه های تلویزیونی سراسر استرالیا نیز این مراسم را پخش می کنند. در واقع در این شب، دو مراسم آتش بازی بزرگ برگزار می شود، یکی آتش بازی خانوادگی است و ساعت ۹ شب یرگزار می شود و دیگری در نیمه شب.
جشنواره مجسمه سازی در کنار دریا
این جشنواره از سال ۱۹۹۷، هر سال در ساحل بوندای برگزار می شود و بزرگ ترین جشنواره فضای باز استرالیاست. در این جشنواره هنرمندانی از استرالیا و دیگر کشورها به رقابت می پردازند. زمان این جشنواره در سال های مختلف، متغیر است.

 


نگاهی به فستیوال ها و جشن های باشکوه سیدنی
نگاهی به فستیوال ها و جشن های باشکوه سیدنی

پل بندرگاه سیدنی، اصلی ترین جاذبه سیدنی


آشنایی با پل بندرگاه سیدنی

شهر سیدنی پایتخت کشور استرالیا ست و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود پنهان کرده است. یکی از اصلی ترین این جاذبه ها پل فلزی بندرگاه این شهر است که پنجمین پل قوسی جهان به شمار می رود. با صدف شریعتی همراه باشید تا در زیر به ذکر ویژگی ها و خصوصیات این پل بپردازیم.
پل بندرگاه سیدنی

هاربر بریج یا پل بندرگاه سیدنی در رده پل‌های فلزی قرار دارد و از قطعات عظیم فولاد ساخته شده و با ۴۹ متر عرض به عنوان پنجمین پل قوسی جهان شناخته می‌شود. همین ویژگی قوسی بودن سبب شده است که ساکنان سیدنی نام «پل چوب رختی» به آن بدهند. ساخت پل از سال ۱۹۲۳ بر روی بندرگاه سیدنی آغاز شد. این پل قرار بود حومه شمال سیدنی را به منطقه تجاری مرکز شهر متصل نماید. هر دو در بندرگاه سیدنی قرار دارند.
در ابتدا در سال ۱۹۱۶ دکتر جان بردفیلد طرح جامعی برای ساخت پل مطرح کرد. اما به دلیل وقوع جنگ جهانی اول، ساخت پل به تعویق افتاد. بنابراین از سال ۱۹۲۳ مراحل عملی ساخت پل توسط دکتر جان بردفیلد و یک شرکت بریتانیایی آغاز شد و بعد از حدود ۱۰ سال یعنی در ۱۹ مارس ۱۹۳۲ با حضور وزیر وقت (ژاک لانک)، شهردار سیدنی و دیگر مسئولان محلی این پل افتتاح شد و به و بهره برداری رسید. قبل از افتتاح پل، برای تست استحکام پل، ۹۶ لوکوموتیو را بر روی آن قرار دادند و پس از اطمینان از استحکام پل، آن را افتتاح نمودند. تا سال ۱۹۶۷ این پل بلندترین سازه شهر سیدنی بود. پس از مدتی سازندگان آن، دریافتند که پل باویون که در ۱۵ نوامبر ۱۹۳۱ در ایالات متحده آمریکا افتتاح شده است، ۷۰۰ میلی متر طولانی‌تر از پل بندرگاه سیدنی است. این حقیقتی بود که به طور کلی کسی از آن خبر نداشت. ۵۰ سال بود که میلیون‌ها کودک استرالیایی در مدارس سیدنی آموخته بودند که پل بندرگاه سیدنی طولانی‌ترین پل قوسی شکل جهان است.
این خط ارتباطی با طول هزار و ۱۴۹ متر با عرض ۴۹ متر نقش حیاتی و مهمی را در سیستم حمل و نقل کشور ایفا می کرد و روزانه بیش از ۲۰۰ هزار اتومبیل روی این پل تردد می کردند. حداکثر ارتفاع پل اسکله سیدنی ۱۳۴ متر، فاصله سطح تا سطح آب دقیقا ۴۹ متر و طول دهانه قوس اصلی آن ۵۰۳ متر می باشد
ساخت پل بندرگاه سیدنی همزمان با ساخت راه آهن زیرزمینی سیدنی اتفاق افتاد. از این جهت پل، دو خط ریلی برای عبور قطار دارد که هر دو به ایستگاه راه آهن وینیارد متصل می‌شوند. دوسوی پل به گذرگاه عابر پیاده و دوچرخه و بقیه سطح پل به شش خط برای عبور خودرو اختصاص یافته‌ است. به منظور جلوگیری از پوسیدگی ، پل سیدنی هرچند سال یکبار به طور کامل رنگ آمیزی می‌شود که کاری سخت و طولانی است. برای رنگ آمیزی پل به  ۲۷۲۰۰۰ لیتر رنگ نیاز است.
برای رسیدن به این شاهکار مهندسی و معماری مسیرهای زیادی وجود دارد اما یکی از محبوب‌ترین آنها BridgeClimb است که فرصتی برای صعود به بالای پل را به افراد می ‌دهد. از سال ۱۹۹۸ این امکان برای گردشگران فراهم شده است و هزینه آن بسته به زمان صعود متغیر است. بنابراین اگر در سلامت کامل هستید و از ارتفاع هراسی ندارید حتما BridgeClimb  را تجربه کنید. برای رسیدن به بالاترین نقطه باید ۱۳۳۲ پله را طی کنید و در ازای بازدید و صعود از این پل به شما یک مدرک صعود از پل و کلاهی با آرم bridge climb نیز اهدا خواهد شد.
گردشگران برای پیاده روی بر روی پل باید بلیط تهیه نمایند که قیمت بلیط بسته با زمان استفاده (طلوع آفتاب، روز، غروب آفتاب و شب) متفاوت است.  بر این اساس، گرانترین قیمت مربوط به طلوع آفتاب و ارزانترین آن برای شب است. پل بندری سیدنی به همراه سالن اپرای سیدنی که در سوی دیگر بندرگاه قرار گرفته است دو تصویر نمادین شهر سیدنی می باشند که قطب گردشگری این شهر به حساب می‌آیند.


پل بندرگاه سیدنی، اصلی ترین جاذبه سیدنی
پل بندرگاه سیدنی، اصلی ترین جاذبه سیدنی