آنچه باید از تاریخ اسپانیا بدانید

مختصری از تاریخ اسپانیا

تاریخ اسپانیا یکی از شگفت انگیزترین ها در دنیاست و همین تاریخ و فرهنگ، اسپانیای امروزی را ساخته است. اگر چه اسپانیا یک قلمرو کوچک است که در جنوب غربی اروپا قرار گرفته است، اما تاریخ بزرگی در پشت خود دارد و با بقیه کشورهای قاره اروپا کاملا متفاوت است. در پایین به بررسی جامعی از تاریخ این کشور زیبا می پردازیم. با صدف شریعتی همراه باشید:

کشور اسپانیا

جدول زمانی اسپانیا نشان دهنده ی داستان سرزمین کوچکی است که مورد توجه تمدن های زیادی بوده است، رومی ها برای آن جنگیده اند، عرب ها آن را فتح کرده اند و پادشان هان کاتولیک، این کشور را دوباره ساختند و آن را به یکی از قدرتمندترین امپراطوری ها در جهان از زمان کشف آمریکا تبدیل کردند. امپراطوری اسپانیا در زمان فلیپ دوم که قلمرو و سرزمین های اسپانیایی را با هم متحد کرد به اوج خود رسید. سرزمین هایی که از فیلیپین تا آمریکا، تا خود پرتغال و هلند و ایتالیا و مقداری از آلمان کنونی را شامل می شد.
از این زمان به بعد، تاریخ اسپانیا به دلیل جنگ های داخلی دچار تنزل اقتصادی و سیاسی شد. قرن ۱۹ نقطه عطفی در تاریخ این کشور بود چون در این قرن، کشور قسمت بزرگی از قلمروهای خود را از دست داد و فروپاشی امپراطوری اسپانیا هم در این زمان بود. استقلالی که قلمروهای اسپانیایی در آمریکا، کوبا، پرتوریکو و فیلیپین بدست آوردند، اسپانیا و جهان امروزی را تشکیل داد.


معرفی اسپانیا

اسپانیا کشوری نه چندان بزرگ در جنوب غربی اروپاست که پایتخت آن مادرید نام دارد. این کشور، پنجاه و یکمین کشور بزرگ دنیا و دومین کشور بزرگ اروپا است.
زبان رسمی این کشور اسپانیایی است و پرچم سه رنگ آن با رنگهای قرمز، زرد و قرمز از سال ۱۹۷۸ تصویب شد و تا الان هم تغییر نکرده است.


سده های میانه اسپانیا

تاریخ اسپانیا

ساکنان قدیمی اسپانیا، مردمی از تمدن های ایبری و باسکی بوده اند. بعدها در سال ۱۰۰۰ قبل از میلاد، اقوام سلتی وارد بخشی از جزیره شدند و تمدن سلت ایبری را تشکیل دادند. فینیقی ها هم که مردم لبنان امروزی هستند، به این کشور تمایل نشان دادند و وارد این کشور شدند و تشکیل تمدن در کرانه های مدیترانه دادند. در این زمان بود که یونانی ها به تجارت با این کشور تمایل نشان دادند و با اسپانیای امروزی شروع به تجارت کردند.
رومی ها کم کم وارد این کشور شدند و بعد از آن جنگی اتفاق افتاد و شبه جزیره ایبری، در تسلط امپراطوری رم قرار گرفت. رم آنقدر بر این کشور مسلط شد که حتی ۳تا از بزرگترین امپراطورهای این کشور یعنی Traianus، Hadrianus
و Theodosius در اسپانیا متولد شدند.
درباره ورود مسیحیت به این کشور باید گفت که طبق شواهد، اولین نشانه ی ورود این دین به اسپانیا از قرن چهارم و در زمان امپراطوری امپراطور رومی یعنی تئودوسیوس بوده است.


قرن های میانه در این کشور

در قرن پنجم، امپراطوری رم دچار انحطاط شد و قومی به نام قوم ویزیگوت، قدرت را در این کشور صاحب شد. جالب است بدانید ویزیگوت ها به کشورشان هیسپانیا می گفتند. در سال ۷۱۱، اعراب به اسپانیا حمله کردند و این کشور را فتح کردند که اوج قدرت سیاسی مسلمانان در اسپانیای امروزی در همان دوره بود.
اسپانیا همیشه جنگ های داخلی و خارجی زیادی را در طول تاریخ تجربه کرده است و این جنگ ها باعث تشکیل و فروپاشی امپراطوری های زیادی بوده است. بعد از مدتی کم کم اسلام در این کشور ضعیف شد و در نتیجه امارات مسیحی قلمروی خود را گسترش دادند.
در قرن ۱۳، اسپانیا به ۵ قسمت آراگون، ناوار، کاستیل، پرتغال و گرانادا تقسیم شد. در سال ۱۴۶۹ کاستیا و آراگون که هر دو مسیحی نشین بودند، یکی شدند. به تدریج مسیحیت به اندازه ای در این کشور قوی شد که یهودیانی که در شبه جزیره بیشتر از ۲ هزار سال بود که ماندگار شده بودند، مجبور به ترک آنجا شدند. بعد از اخراج آنها، مسلمان ها هم مجبور شدند یا مذهبشان را ترک کنند یا از کشور خارج شوند و بنابراین اسلام هم در این شبه جزیره ضعیف شد. تمرکز قدرت در این شبه جزیره بعد از مدتی تمام سرزمین را فرا گرفت و به این ترتیب مرزهای اسپانیای امروزی شکل گرفت.


آنچه باید از تاریخ اسپانیا بدانید
آنچه باید از تاریخ اسپانیا بدانید